Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır?

Yokuş kalkış destek sistemi demektir. Manüel şanzımanlı otomobillerde, debriyaj kavrama noktasına gelene kadar aracın fren yapmasını sağlayan, böylelikle yokuşta kalkışı kolaylaştıran ve aracın kaymasını engelleyen bir mekanizmadır.

İlk kez 1936’da tanıtılan bu mekanizmanın bir diğer adı da Hill-Hold Control (HHC): Yokuş-Kalkış Kontrol’dür.

Hill-Holder sistemi geri kayma korkusu yaşatmaz, aracın tam durma anından birinci viteste ilerlemeye başlaması esnasında freni tutma prensibiyle çalışır.

Bu sistem bugün Fiat’ın bir çok modelinde (Fiat 500 dahil) kullanılmaktadır.

Hill Holder

Hill Holder'ın Çalışma Şekli

Layman koşullarına göre, Hill-Holder sistemi, iki sensör kullanarak ve araçtaki fren sistemi ile beraber çalışır. İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder.

Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır. İsterse ayağını fren pedalından çekebilir. Sistemi devre dışı bırakmak ve aracı ileri hareket ettirmek için, sürücü birinci vitese geçmeli, hafifçe gaz pedalına basmalı ve yavaşça ayağını debriyajdan çekmelidir. Bu noktada Hill-Holder mekanizması fren sistemini boşa alır ve aracın ilerlemesine imkân sağlar.

Aynı şekilde araç yokuş aşağı pozisyondayken geri vitese geçilirse, sistem aracın ileri kaymasını önler.

Hill Holder'ın Kullanımı

Hill-Holder, manüel şanzıman kullanım tekniklerinde deneyimsiz olanlar için veya inişli-çıkışlı dik yollarda yoğun trafik koşullarında size yardımcı olacak bir mükemmel sistemdir.

Ancak aynı teknik, bir sürücünün; fren, debriyaj ve hızlanma sistemlerinin koordineli bir şekilde manüel park freni kolunu kullanımı ile de sağlanabilir.

Yorumlar
comments powered by Disqus